Farma Turov

V koňském sedle broumovskem

 

Farma TurovO násNovinkyNaše službyDětské táboryPsí plemenaKalendář akcíFotogalerieKniha návštěvKde nás najdete?Kontakt

Něco málo o Farmě Turov
Vernéřovice u Meziměstí

 

 

Naše farma s koňmi vznikla na jaře roku 2008 v malé vesničce Rokytník na Východě Čech v malebném podhůří Krkonoš.

    A proč zrovna „ Farma Turov“? Ne každý zná blízké okolí vesničky Rokytník, kde jsme farmu založili, takže byste ani nemohli vědět, co je vlastně Turov. Jedná se o místní kopec s názvem Turov, na kterém se nachází Jiráskova chata. Turovu se říká mezi místními obyvateli „Blaník Jiráskova kraje“. Samozřejmě je opředen pradávnými pověstmi o turovských rytířích, zrovna tak jako o těch z Blaníku, že zachrání Českou zem, až bude nejhůře...

Když jsme v roce 2008 začínali u mých rodičů v Rokytníku, tak bylo z naší farmy bylo vidět nedaleký kopec Bor a vedle položenou Hejšovinu zasahující do Polska, které je daleko co by kamenem dohodil ( a zbytek došel pěšky). Následně jsme se na přelomu roku 2008 a 2009 přemístili do zimoviště v Žabokrkách u Hronova, kde jsme měli i nově vybudované ubytování pro 4-6 lidí. Od cca května a na hlavní prázdniny, tedy červenec a srpen jsme se po dobu dvou let stěhovali do Velkého Dřevíče do areálu bývalého kravína, kde jsme tenkrát již začali přebudovávat budovy a okolí pro chov koní a agroturistiku.

Po necelých třech letech jsem se v roce 2011 přestěhovali do Vernéřovic, kde se momentálně nacházíme  a opět budujeme ubytování, ustájení, okolní pastviny, okolí,...pro naše koníky, dětičky, návštěvy a klienty. Ve Vernéřovicích jsme na úplném začátku vesnice hned vedle Meziměstí. Okolí statku je obklopeno loukami a nedalekými lesy. Příroda je tu opravdu překrásná a při prvním setkání s ní Vás okamžitě vtáhne do sebe a nedá se odolat jejím místním krásám a nádhernostem. Jen se přijeďte přesvědčit :-)

O výlety u nás není nouze. Stačí jen přijet a ukázat směr, kterým se máme vydat. Okolí Adršpašsko-teplických skal má nepřeberné množství a možnosti výletů a cest, cestiček, pěšinek a různých zákoutí...V blízkém okolí je spousta krásných míst, která stojí za Vaši návštěvu. A ta nejkrásnější místa jsou přístupná pouze na koni.

Naši koníci jezdí, jak s anglickými sedly, tak i s westernovými. Takže si můžete vybrat dle vašeho uvážení a nálady, co byste asi tak chtěli zrovna vyzkoušet. Máme koníky klidné, ale i temperamentní. Ke každému zákazníkovi přistupujeme individuálně, jak je třeba. Záleží nejen na zkušenostech, ale i na tom, na co si troufnete.

U nás si zajezdí pokročilí jezdci, ale i začátečníci, kteří nikdy na koni neseděli. Zároveň Vám také svezeme i vaše nejmenší ratolesti.

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

Trocha historie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Už je to pár let (2008), co začala fungovat Farma Turov a v současné době se stále rozvíjí a stále se snažíme pro Vás najít nejlepší způsob, kterým bychom se uchytili ve Vašem podvědomí, aby se našim návštěvníkům u nás co nejvíce líbilo a budeme se snažit stále postupovat kupředu, abychom Vám zajistili největší pohodlí, nejkrásnější zážitky, nezapomenutelnou dovolenou u koní, báječnou náladu, odreagování a především relax. Protože to je to, proč se za námi jezdíte podívat, že si chcete odpočinout a myslet jen na příjemné věci v koňském sedle, protože, jak už bylo na milionkrát řečeno, tak ať si říká kdo chce, co chce, tak

 SVĚT JE NEJKRÁSNĚJŠÍ Z KOŇSKÉHO HŘBETU!!! 

 

 

1 valach hafling Zunick (nar.2003) 

1 hřebec Irský tinker Mr. Dickens van de Gorterstraat (nar.2007)

3 klisny xIrský tinker Princess FT (nar.2010), Bella Breakingdown FT (nar.2013), Pink Pearl FT(2015)

1 hřebec Irský tinker White and Brown Tripper FT (2016)

 1 klisna hafling Pampeliška (nar. 1995)

1 valach xNorik Saša ( nar. 2007)

 1 valášek Slezský norik Sig (nar.2007)

          1 valášek pony Monty (nar.2005)
 
        1 valášek SHP Lumpík (nar.2003)
        
         1 kobylka xFjord Miška (nar.2001)
 
        2 kobylky Trekpaard Mona van de Heemkuil (nar. 2008), Nina van de Lemputhoeven (nar. 2009)

1 kobyka ST Lidye nar. (2005)
    

                                                                          pro ty méně chápavé...x = kříženec :-D

 

                                       

   Současnný stav koníků na Farmě Turov

               Historie farmy, na které nyní chováme naše koníky je už dávno minulá. Naše rodina je tu odpradávna a vždy u nás na statku byli nějací koníci. Většinou to byli koně do tahu do lesa a na pole kvůli usnadnění práce, protože v zemědělství je vždycky co dělat. A pokud nebyli na statku koníci do lesa, tak alespoň do kočáru. U nás se tato tradice snaží zachovávat po desetiletí.               Historie farmy, na které nyní chováme naše koníky je už dávno minulá. Naše rodina je tu odpradávna a vždy u nás na statku byli nějací koníci. Většinou to byli koně do tahu do lesa a na pole kvůli usnadnění práce, protože v zemědělství je vždycky co dělat. A pokud nebyli na statku koníci do lesa, tak alespoň do kočáru. U nás se tato tradice snaží zachovávat po desetiletí.

               V dnešní době rodiče pokračují v zemědělství s hlavní produkcí mléka a mladého skotu. Vše, co si vyrobíme v rostlinné výrobě, tak si taky zpracujeme. A máme štěstí, že nám z toho zemědělství zbývá i pro koníky, takže máme svoje velmi kvalitní krmení.

   Můj dědeček byl velký koňák a vždycky jsme nějakého toho koně měli. Až po znárodnění nám koníky zabavili a na čas se u nás koňskému kopytu zavřeli dveře. Po letech, kdy se mému tatínkovi opět zastesklo po nějaké té koňské společnosti, tak si domů přivedl jednu mlaďounkou šibalku plemene český teplokrevník jako odstávče na půl roce. Rozhodně jsme se s ní nenudili. A dalo nám, spíše taťkovi, poněvadž já jsem byla moc malá, dost zabrat, abychom ji výcvikem zušlechtili na charakteru. Naše Varina byla opravdu vytrvalé zlobidlo. Zároveň s naší Varinou se u nás objevila také Vanda, sestra naší kobylky, kterou si přivedl strejda. A obě to byli stejné potvůrky. Jen když mohly někoho shodit. Po dlouhé taťkovi píli se mu podařilo Varinu zaučit do tahu, takže se na statku opět rozjela tradice tažných koní. Bohužel jsme byli nuceni Varinu prodat a vzápětí i Vanda odešla jinam.

  Po delší odmlce babička koupila malého vtipálka valáška hucul kříženého s welschCob. Ten už byl 7 letý, v tahu uměl chodit, takže jsme zase začali chodit tahat s koníkem do lesa. Ale po čase na něho nikdo neměl čas a náš Argoušek nám jen tloustnul a tloustnul a já jsem byla moc malá na ježdění s ním, tak ho babička opět prodala.

 A teď už nastupuji konečně já!!! V roce 2005, tedy velmi nedávno, jsem si koupila svého prvního koně mladého 2letého hřebečka haflinga jménem Zunick. Koupila jsem ho dosti nemocného, ale s rodiči jsme ho dali opět dohromady a z hromádky neštěstí se najednou vyklubal pěkný rošťák nevídaného kalibru :-D Zunicka, neboli Nickouška, jak mu říkám, jsem začala učit v tahu, aby ho ta jeho vtipná nálada trochu opustila, ale marně.  Nakonec jsme ho naučili s taťkou nejen tahat, ale i jezdit pod sedlem a když je potřeba jdeme i do lesa tahat dříví. A je u toho moc šikovný, jen se mu občas nechce a trochu to na nás zkouší.

V roce 2008 v únoru jsem se rozhodla, že mi koně přirostli natolik k srdci, že se bez nich už neobejdu. A to mě přivedlo na myšlenku toho, že se pokusím začít s agroturistikou s našimi koníky a ještě jim pořídíme další koňské kamarády. Takže se začal rozvíjet můj dlouholetý sen, což je asi přáním každého človíčka na téhle Zemi.