Farma Turov
V koňském sedle broumovskem

 

Farma TurovO násNovinkyNaše službyDětské táboryPsí plemenaParson russel terrierJihoruský ovčákKalendář akcíFotogalerieKniha návštěvKde nás najdete?Kontakt

 

            

Parson russel terrier

                                      

Naše chovatelská stanice se jmenuje Farma Turov

 

 

                                                                                          

 

   Parson Russel Terrier je velice živý, aktivní a neúnavný pes. Celý den srší energií, za vším běhá, zajímá se, co se kde děje. Pokud nemá s čím si hrát, najde si nějakou hračku sám, občas k značné nelibosti svého páníčka. Je velmi houževnatý a neohrožený, jen tak něčeho se nelekne. Svému páníčkovi je Parson Russel Terrier velmi oddaný, to však neznamená, že není schopen mu provést nějakou lumpárnu. Je totiž také velmi vynalézavý a umí opravdu překvapit, v dobrém i ve zlém. Přesto je Parson Russel Terrier velmi oblíbený společník hlavně pro svou milou a veselou povahu. Je to velmi zábavný kamarád, s nímž se jeho majitelé opravdu nenudí. K cizím, ale může být nedůvěřivý. Je velmi vášnivý lovec, rád, dlouho a rychle běhá.

Dožívá se 13 až 14 let. 

Popis Parson Russel teriéra

Parson Russel Terrier je harmonicky stavěný a pružný pes, připomínající svým zjevem voříška. Tělo je středně dlouhé a mírně obdélníkového formátu. Ideální míra v kohoutku je 36 cm, fena 33 cm. Hrudník je přiměřeně hluboký, průměrně velké ruce by jej měly za plecemi obejmout. Bedra jsou mírně klenutá. Končetiny jsou silné, rovné, zadní dostatečně svalnaté. Silný ocas se zkracuje. Pohybuje se koordinovaně. Má plochou středně širokou hlavu, která se postupně zužuje směrem k očím. Má černý nos a tmavé, živé oči. Uši má ve tvaru V, menší a sklopené směrem k čumáku. Čelisti jsou silné, zuby s nůžkovým skusem. Parson Russel Terrier má hrubou, hustou a uzavřenou srst. Zbarvení je bílé s černými, citronovými nebo tříslovými znaky, přednost se dává barevným skvrnám na hlavě nebo kořeni ocasu. 

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické organizace (FCI) je zařazen do skupiny III. - Teriéři, sekce 1 - Střední a velcí teriéři, s pracovní zkouškou. Zkratka pro ČR je PJR. Jejich původní využití je lovecký pes, norník, účastník honu na lišky.

Historie plemene parson Russel teriér

Parson Russel Terrier byl vyšlechtěn v 19. století devonshirským farářem Jackem Russelem. Ten byl nadšeným lovcem, ale žádný z tehdejších teriérů mu nevyhovoval, vybrané jedince proto pravděpodobně začal křížit s buldoky nebo bígly. Jeho cílem bylo vypěstovat odvážného, energického ale poslušného norníka. Jeho snahy se vyplnily a Russel Terrier se stal oblíbeným psem anglických lovců. Oficiálně byl uznán až v 90. letech minulého století.

zdroj: www.pejskar.cz

                                                                                                                                         Zdroj: www.hafici.cz

Povaha plemene

                                             

Naše chovné fenky:

Aniffe z Bukovských lesů nar. 2007
Ariela Farma Turov nar.2010
Bára Farma Turov nar. 2015

Všechny naše fenky jsou lovecky vedené!

Nakryté fenky pro rok 2016: Aniffe z Bukovských lesů x Goblin Happy Florén, termín porodu: 29.2.2016
Nakrytá fenka pro rok 2017: Bára Farma Turov x Goblin Happy Florén, Porod: 12.8.2017 - 4 psi, 3 feny
PRT štěňata prodej